Сыер-рекордчы Татарстанда 10 бозау алып килде, 90 тонна сөт һәм 2 млн. сумга якын табыш җитештерде

2020 елның 24 марты, сишәмбе

Бу хакта бүген ТР Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә ТР Премьер-министры урынбасары – авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җаббаров хәбәр итте.
«Республика «җирле» сөт терлекләренең генетик потенциалына ия. Сөт икътисады өчен сыерның озак яшәү күрсәткече мөһим", - дип билгеләп үтте Марат Җәббаров, кызыклы мисал итеп.
Кукмара районының Вахитов исемендәге АХҖК карамагындагы сыер-рекордчы, 10 бозау алып килгән һәм бу чорда барлыгы 90 тонна сөт җитештергән. Ә бу якынча 2 млн. сум керем һәм 700 мең сумнан артык табыш. Менә кайда икътисады бар сыер!!!
Бу районда «Рассвет», «Урал», «Восток» АХҖКЛАРЫНДА, Балтач районында – «Алга», «яңа тормыш», «Кызыл Юл», Әтнә районында – «Шахтер», «Ленин исемендәге нәсел заводы»хуҗалыкларында югары сөт бирә торган сыерлар бар. Бу хуҗалыкларда сыерлар Биектау муниципаль районының «Элита» нәсел предприятиесе җитештергән үгезләр нәселеннән санала, ул республиканың сөт терлекчелегендә селекция-генетик эш үзәге булып тора. Үгезләр орлыгының сыйфаты дөнья дәрәҗәсенә туры килә. Узган елда бер млн. данәдән артык орлык җитештерелде һәм 400 меңнән артык сатылды.
"Булган ресурслардан һәм предприятиенең орлык материалларыннан Файдаланырга кирәк", - дип өндәде терлекчеләрне Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы башлыгы, сыерларның максималь продуктлылыгы югары технологияләр керткәндә ачыла, дип билгеләп үтте.
Лаеш районында «сөт технологияләре» ҖЧҖ Кукмара районының «Монокорм» авыл хуҗалыгы кооперативының азык үзәгендә җитештерелгән баланслы әзер терлек азыгы белән туендыра башлады. 3 атна эчендә сыерларның тәүлеклеклек продуктлылыгы 12 кг. нан 21 кг. га кадәр артты.
"Яхшы генетика һәм баланслы ашату 850-900 грамм тәүлеклек үсешне, 13-15 айга очраклы авырлыкка ирешүне, 22-24 айга үрчем алуны тәэмин итә. Мондый күрсәткечләр республиканың алдынгы хуҗалыкларында бар", - дип нәтиҗә ясады Марат Җәббаров.
Татар версиясе яңалыклар: http://agro.tatarstan.ru/tat/index.htm/news/1712201.htm
Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы матбугат хезмәте

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: