Ай саен бирелә торган пособиеләргә 11 меңнән артык гариза бирелгән

2021 елның 22 июле, пәнҗешәмбе

Кукмара районында Пенсия фондының клиентлар хезмәте хәбәр иткәнчә, ТР буенча 8 яшьтән 16 яшькә кадәрге балаларга һәм медицина оешмаларына иртә срокта исәпкә баскан йөкле хатын-кызларга түләү буенча 11 мең гариза кабул ителгән.

Исегезгә төшерәбез, түләүләр алимент билгеләнгән бердәнбер ата – ана булган, әмма гаилә нинди дә булса сәбәпләр аркасында мохтаҗ түгел дип табылмаса, йә андый гаиләләр алимент алганнан соң, мохтаҗ дип табылса, йә шулай ук йөклелекнең иртә срокларында медицина оешмасына учетка баскан, шулай ук керем дәрәҗәсе түбән булган гаиләләрдә тәрбияләнә.

Безнең республикада бер ата-анасы булган гаиләләргә түләү һәр балага 4 997,5 сум тәшкил итәчәк (Татарстан Республикасында Бала яшәү минимумының 50% ы – 9 995 сум), ә йөкле хатын – кызга 5 311 сум (Татарстан Республикасында эшкә яраклы кешенең яшәү минимумының 50% ы – 10 622 сум).

Шунысын да онытмаска кирәк, түләүләр гаиләнең һәр әгъзасына – җан башына яшәү минимумыннан кимрәк булган гражданнарга гына-9955 сум, Күчемсез һәм күчемсез милекне комплекслы бәяләгәндә билгеләнә.

Пособиеләр гариза бирә. Иң кирәкле ысул-дәүләт хезмәтләре Порталы аша.

Электрон гариза бирү клиент хезмәтенә визитны төшереп калдырмый, әгәр шәхси кабинетка документлар бирү кирәклеге турында хәбәр килсә, 5 эш көне эчендә күрсәтелгән документлар исемлеген тапшырырга кирәк. Әгәр мондый хәбәр килмәсә, фондка бару зарурлыгы юк.

"Бирелгән 11 мең гаризаның хаталары күп. Гаризалар бирү өчен дәүләт хезмәтләренең бердәм порталы аша профильдәге шәхси мәгълүматларны яңартырга кирәк. Гаризаларны төгәл тутырыгыз. Кирәкле документлар нигезендә мәгълүматлар кертегез. Счет реквизитларын тутыруга аерым игътибар бирегез. Исәп гамәлдәге булырга тиеш, мөрәҗәгать итүчегә карый. Бу очракта Пластик карта - ул булырга тиеш түләү системасы Дөнья. Ашыкмагыз. Түләүләр гариза биргән көннән түгел, ә айдан июль ахырына кадәр тапшырыла», - дип чакыра Татарстан Пенсия фонды башлыгы Эдуард Вафин.

Белешмәләр өчен Телефон-074

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: