Пенсия фондына визитсыз гына пенсия эшеннән персональ мәгълүмат белән консультацияләр алырга мөмкин

2021 елның 22 июле, пәнҗешәмбе

Кукмара районында Пенсия фондының клиентлар хезмәте хәбәр иткәнчә, пенсия күләме, стажның дәвамлылыгы турында мәгълүмат, пенсия белән тәэмин итүгә кагылышлы башка шәхси мәгълүматларны өйдән чыкмыйча гына, 074 телефон номеры буенча «кодлы сүз»дән файдаланып алырга мөмкин.

Кодлы сүз-шалтыраткан кешене идентификацияләү ысулы ул, ул шәхси урынын алмаштыра. Гамәлдәге закон нормалары буенча, код сүзеннән башка, Пенсия фонды белгечләре шәхси мәгълүматлар булган сорауларга телефон аша җавап бирә алмый. Шулай итеп, шәхси мәгълүматларны үз эченә алган мәсьәләләр буенча читтән торып консультацияне бары тик контроль мәгълүмат ияләре, ягъни «кодлы сүз»алучылар гына алырга мөмкин.

Хәзер Пенсия фондының рәсми сайтында Гражданинның шәхси кабинетында («кулланучы профильләре» өстәмә битендә) «кодлы сүз» не күрсәтү мөмкинлеге барлыкка килде.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, «шәхесне идентификацияләү өчен код сүзеннән файдалану турында» гаризаны шулай ук РПФның теләсә кайсы идарәсенең клиент хезмәтендә дә бирергә мөмкин. Татарстан Республикасы буенча Россия Пенсия фонды территориаль органнарының клиент хезмәтләрендә гражданнарны кабул итү алдан язылу буенча башкарыла.

Белешмәләр өчен Телефон-074

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: