Роспотребнадзор кисәтә: "туберкулин диагностикасыннан баш тарту-бала өчен куркыныч!».

2024 елның 8 феврале, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Саба территориаль бүлеге туберкулез белән авыру проблемасының актуальлеген югалтмавын хәбәр итә.
Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсе искәртеп узганча, туберкулезны китереп чыгаручы беренчел инфекция ешрак 3-6 яшьлек балаларда була.
Бөтендөнья сәламәтлек саклау оешмасы тәкъдим иткән балалар һәм яшүсмерләрдә туберкулезны иртә ачыклау, шулай ук туберкулез китереп чыгаручылар белән зарарлану максатларында балалар халкын профилактик тикшерү өчен кулланыла торган төп ысул-туберкулин диагностикасы (Манту реакциясен кую), ул безнең илдә узган гасырның 40 нчы елларыннан бирле үткәрелә һәм үзен авыруны, шулай ук балалар арасында туберкулездан инвалидлык һәм үлемне кисәтү өчен нәтиҗәле ысул.
Балаларда туберкулинодиагностикасы ел саен, ә туберкулез белән авыру һәм инфекция йоктыру куркынычы зур булган төркемнәрдә елына 2 тапкыр башкарыла (кайбер хроник авырулары булган һәм туберкулезга каршы вакцинацияләнмәгән балалар).
Игътибар: туберкулин вакцина түгел, бу прививка түгел!
Туберкулин диагностик препарат, аның куркынычсыз кулланылышын исәпкә алып эшләнгән, нәтиҗәлелек һәм куркынычсызлык буенча тикшеренүләр узганнан соң кулланылышка кертелгән һәм катлауланулар тудырмаган. Манту реакциясе нәтиҗәсендә Тубинфекция яки туберкулез белән авыру шикләнелгән балалар фтизиатрда өстәмә тикшерүгә дучар ителә.
Туберкулин диагностикасын үтмәгән баланы балалар учреждениесенә кабул иткән очракта, әлеге учреждениегә туберкулез инфекциясе кертелү куркынычы бар һәм бу очракта әлеге учреждениегә йөрүче башка балаларның хокуклары бозылачак, алар Россия Федерациясе гражданнары буларак уңайлы яшәү шартларына хокуклы («санитар-эпидемиология турында»30.03.1999 № 52-ФЗ Федераль законның 8 маддәсе халыкның иминлеге).
Хөрмәтле ата-аналар! Туберкулин диагнозыннан баш тартып-баланың сәламәтлеге турында уйлагыз! Онытмагыз, сез балаларның сәламәтлегенә зыян китерүне кисәтү чараларын тәэмин итү буенча барлык таләпләрне үтәргә тиеш.
Акыллы һәм сәламәт булыгыз!
    Татарстан Республикасы Роспотребнадзор идарәсенең Саба ТО

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: