ГРИПП ЯҢАДАН БАШЛАНА!

2024 елның 19 сентябре, пәнҗешәмбе

Грипп - ул вируслы инфекция, ул ир-атларны, хатын-кызларны һәм төрле яшьтәге һәм төрле милләттәге балаларны зарарлый. Грипп эпидемиясе ел саен гадәттә елның салкын вакытында була. Грипп һәм ОРВИ очраклары саны буенча дөньяда беренче урында тора, йогышлы авырулар структурасында чагыштырма авырлык 95% ка җитә.
     Вирусның чыганагы-грипп белән авыручы кешеләр. Гриппка каршы сизгерлек абсолют. Грипп бик йогышлы чир булып тора, чөнки бер коллективта хезмәткәрләрнең 70% ы йоктырылырга мөмкин.
    Ел саен вакцинация ясарга кирәк, чөнки грипп вирусы бик тиз үзгәрә, ә иммунитет 6 айдан 1 елга кадәр саклана. Грипп һәр кеше өчен куркыныч, әмма иң зур куркынычны кечкенә балаларга һәм өлкән яшьтәгеләргә, аеруча хроник авырулардан интегүчеләргә китерә.
    2024 елның гыйнварыннан Кукмара районында 5 грипп һәм 2455 ОРВИ очрагы теркәлгән.  Ел саен районда гриппка каршы профилактик прививкалар ясала. 2023 елда 24270 кешегә прививка ясалган, ул халыкның гомуми саныннан 47,3% тәшкил иткән.
     Кукмара үзәк район хастаханәсендә бүгенге көндә гриппка каршы 1425 доза вакцина бар, вакцинация өчен прививка Кабинетына мөрәҗәгать итегез.
     Грипп инфекциясе авыруның авыр барышын китереп чыгарырга мөмкин, ул үпкә ялкынсынуына һәм сулыш алу җитешсезлегенә китерергә мөмкин. Төп юл итеп һава-тамчылы инфекцияне саныйлар.
Грипп вакытында үз-үзеңне дәвалау ярамый, нәкъ менә врач диагноз куярга һәм дәвалау билгеләргә тиеш!
                                                                         Роспотребнадзорның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең Саба территориаль бүлеге

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: