Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы һәм Татарстан Республикасында Террорчылыкка каршы комиссия аппараты терроризм һәм экстремизм идеологиясен профилактикалау максатыннан форум уздырачак

2021 елның 22 сентябре, чәршәмбе

24-27 сентябрьдә Казанда узачак «Конструктив» форумына гаризалар кабул итү башланды – бу лекцияләр белән өч көн: лекторийлар һәм дискуссияләр, Кейс-турнир, barcamp, opentalks һәм сессиянең нетворкинг. Татарстан яшьләре экстремизмны һәм терроризмны профилактикалау өлкәсендәге актуаль мәсьәләләр буенча фикер алыша, шулай ук критик фикерләү һәм стресска каршы тору сәләтен, вербовкаларга һәм манипуляцияләргә каршы тору өлкәсендә күнекмәләрне үстерә, буллингны профилактикалау һәм яшьләрне деструктив берләшмәләргә җәлеп итү буенча хәбәрдарлык һәм компетенцияләр дәрәҗәсен күтәрә алачак.

Форум ике форматта – онлайн һәм офлайн узачак. Форум программасы белем бирү лекцияләрен һәм кейс-турнирны үз эченә ала. Катнашучыларга реаль кейслар өчен карарлар эзләү өстендә команда эше һәм киләчәктә республиканың муниципаль берәмлекләренә җибәреләчәк деструктив идеяләрне профилактикалауның стандарт булмаган ысулларын тәкъдим итү мөмкинлеге булачак.

Форум ВКонтакте социаль челтәре ярдәмендә тормышка ашырыла – барлык теләүчеләрнең дә, спикерларны тыңлау һәм аларга сораулар бирү өчен, социаль челтәрдә турыдан-туры трансляциягә кушылу мөмкинлеге бар.

Форум эше ике юнәлештә оештырылачак:

Булингны профилактикалау һәм яшьләрне деструктив берләшмәләргә җәлеп итү буенча белем бирү программасы (булинг кебек күренешкә каршы торырга мөмкинлек бирә торган практикаларга һәм проектларга күзәтү, криминаль характердагы деструктив берләшмәләрне үстерү өлкәсендә актуаль трендларга күзәтү, аларның идеологик нигезләрен өйрәнү, аларны дискредитацияләү механизмнарын аңлау максаты белән);
Яшьләр сәясәте өлкәсендә эшләүче белгечләр өчен белем бирү программасы («яшүсмерләр-Яшьләр даирәсендә профилактик эшчәнлек нигезләре " квалификация күтәрү курсы».
Форумда 18 яшьтән алып 35 яшькә кадәр булган яшьләр, шулай ук дәүләт яшьләр сәясәте өлкәсендә эшләүче белгечләр катнаша ала (белгечләр өчен югары яшь бәясе юк). Быел форумның көндезге форматында катнашучылар һәм яшьләр сәясәте өлкәсендә эшләүче белгечләр өчен белем бирү программасында катнашучылар квалификация күтәрү турында сертификатлар алачаклар.

Заявка кампаниясе 4 сентябрьдән 22 сентябрьгә кадәр дәвам итәчәк. Форумда катнашу өчен гариза сайтта тутырыла atmrt.ru/konstructiv к

Белешмә өчен:

Форум «2014-2025 елларга Татарстан Республикасында террорчылыкны һәм экстремизмны профилактикалау» республика ярдәмче программасы кысаларында Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы, «Татарстан Республикасы Иҗади яшьләр академиясе» төбәк иҗтимагый оешмасы белән берлектә, Татарстан Республикасында терроризмга каршы комиссия аппараты ярдәмендә тормышка ашырыла.

2020 елда форумда Татарстанның 40 муниципаль берәмлегеннән 465 кеше катнашты. Форумның белем бирү программасында Россиянең төрле шәһәрләреннән 17 спикер катнашты. Үсеш алучы программа 18 сәгать тәшкил итте һәм ВКонтакте социаль челтәрендә турыдан-туры эфирда трансляцияләнде (851570 төре). Экстремизмны һәм терроризмны профилактикалау өлкәсендә социаль проектлар һәм инициативалар конкурсына 27 проект бирелгән иде. Яклау нәтиҗәләре буенча эксперт комиссияләре каршында иң яхшы 3 проект авторы билгеләнде, алар ярдәм алды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: