Авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү компетенцияләре үзәге "Туган як" фермер продукциясен гамәлгә ашыру өчен челтәр булдыру проектын башлап җибәрде

2019 елның 18 апреле, пәнҗешәмбе

17 апрельдә «Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү буенча компетенцияләр үзәге» ДБУ тарафыннан авыл хуҗалыгы товарлары җитештерүчеләрнең Казан шәһәрендәге ваклап сату кибетләре вәкилләре белән эшлекле очрашулары оештырылды. Әлеге чара март аенда Тәтеш районында узган һәм республикада авыл хуҗалыгы кулланучылар кооперативларын үстерү чараларын тормышка ашыруга юнәлдерелгән «нәтиҗәле кооперация атналыгы» ның дәвамы булды.
Исегезгә төшерәбез,Республикада хуҗалык итүнең кече формаларын үстерүнең төп ноктасы кооперация була. Авыл хуҗалыгы кооперативлары уртак мәсьәләләрне бергәләп хәл итү максатында дистәләгән һәм йөзләгән вак авыл хуҗалыгы товар җитештерүчеләрен үз тирәсенә берләштерә. Барлык фермерлар арасында иң актуаль мәсьәләләрнең берсе-җитештерелгән продукцияне сату.
Нәкъ менә әлеге мәсьәләне хәл итүгә әлеге чара юнәлдерелгән иде. Зеленодольск, Балтач, Тәтеш, Биектау, Кукмара, Түбән Кама һәм Лаеш районы авыл хуҗалыгы товар җитештерүчеләре үз продукциясен җитештерүче кибет вәкилләренә тәкъдим иттеләр. Очрашу нәтиҗәсендә эшмәкәрләр кибетләрдән бердәм партнерлык оештыру турында Карар кабул иттеләр, анда фермер бүлекләре урнашачак.
Әлеге чара «Туган як» (туган як) социаль проекты кысаларында, аның максаты-Татарстан авыл хуҗалыгы җитештерүчеләренә продукция сатуда ярдәм итү һәм шәһәрлеләр өчен йорт янындагы азык-төлек кибетләрендә яңа һәм сыйфатлы фермер продукциясе сатып алу мөмкинлеге булдыру. Проект кысаларында шулай ук партнер-кибетләрдәге ташлама белән фермер продукциясен сатып алу хокукын бирүче синхрон дисконт карта системасын эшләтеп җибәрү күздә тотыла.
Проектның операторы - «Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү буенча компетенцияләр үзәге» ДБУ, аның төп бурычы авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү эшен системалаштыру, кооперативларга һәм крестьян (фермер) хуҗалыкларына мәгълүмати-консультация һәм методик ярдәм күрсәтү, аларны бизнес-планнар һәм техник-икътисадый нигезләр әзерләгәндә озата бару, федераль һәм региональ бюджетлардан субсидияләр алуга гаризалар бирү,
Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы исегезгә төшерә: барлык кызыксындырган сораулар буенча гражданнар «Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү буенча компетенцияләр үзәге» ДБУнә (843)221-77-40 телефоны буенча мөрәҗәгать итә алалар.
Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык – төлек министрлыгының Матбугат хезмәте

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: