Авыл ипотекасына беренчел взнос 10% тәшкил итәчәк, ә кредит ставкасы еллык 0,1 дән 3% ка кадәр

2019 елның 20 июне, пәнҗешәмбе

2020 елның 1 гыйнварыннан авылда ташламалы ипотека программасы эшли башлаячак. РФ Хөкүмәте карары проекты Авыл ипотекасына еллык 10% тан беренчел кертемне билгеләүне күздә тота, диелә документта хокукый актлар проектларын бастырып чыгару сайтында.

"Заемчы үз акчалары, шул исәптән федераль бюджеттан, Россия Федерациясе субъектлары бюджетларыннан, җирле бюджетлардан яисә бурычка алучының эш бирүчедән ("авыл территорияләрен комплекслы үстерү" Россия Федерациясе дәүләт программасы чараларын гамәлгә ашыру кысаларында алынган социаль түләү акчаларыннан тыш), сатып алына торган (төзелә торган) торак урыны бәясенең 10 һәм аннан да күбрәк процентын түли", - диелә карар проектына кушымтада.

Шул ук вакытта кредит ставкасы кредит шартнамәсенең гамәлдә булу вакытына 0,1% тан 3% ка кадәр тәшкил итә, ул 25 елдан артык булырга мөмкин түгел. Шул ук вакытта ташламалы ставка бурычка алучының шәхси иминият шарты белән гамәлдә.

Ташламалы кредит күләме Ерак Көнчыгыш федераль округыннан кала, РФ авыл территорияләре өчен 3 миллион сум тәшкил итә, анда аның күләме 5 миллион сум тәшкил итә. Программада Мәскәү, Петербург һәм Мәскәү өлкәсе территорияләре катнашмый.

РФ Хөкүмәте карары проекты Коррупциягә каршы бәйсез экспертиза стадиясендә тора.

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы проект турында фикер алышуда катнашуына, үз фикерен калдырырга яисә тәкъдимнәр кертергә норматив хокукый актлар проектларының федераль порталында мөмкин булуына игътибар итә.

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык – төлек министрлыгының Матбугат хезмәте

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: